Przewlekły wyprysk rąk: choroba jak na dłoni. Konsekwencje dla pacjenta, społeczeństwa i ochrony zdrowia. Raport 2018

Chroba jak na dłoni. Wyprysk rąk.

PRZEWLEKŁY WYPRYSK RĄK – CHOROBA JAK NA DŁONI

Przewlekły wyprysk rąk a codzienność. O tym jak ważną rolę w życiu zawodowym i społecznym każdego z nas odgrywają ręce nie trzeba przekonywać. Ręce są niezbędne do codziennego funkcjonowania, pracy, komunikacji, ekspresji, a ich choroba prowadzi do utrudnienia wykonywania podstawowych czynności. Strach przed spotkaniem, uściskiem dłoni, odrzuceniem czy utratą pracy to codzienne zmagania osób z wypryskiem rąk. Wyprysk rąk znacząco wpływa na obniżenie jakości życia osób chorych. Ta zawodowa dermatoza przybiera często postać przewlekłą, a jej ciężki i nawrotowy charakter wiąże się z intensywną terapią obciążoną ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto choroby dermatologiczne takie jak przewlekły wyprysk rąk (ang. chronic hand eczema, CHE), których objawy zlokalizowane są na odkrytych częściach ciała, mają ogromny wpływ na psychologiczne funkcjonowanie człowieka. Celem niniejszego raportu jest przedstawienie problemu zdrowotnego w jego najbardziej zaawansowanej postaci – przewlekłego, ciężkiego wyprysku rąk opornego na leczenie glikokortykosteroidami (ang. severe refractory chronic hand eczema, SR-CHE). W tej szczególnej populacji obciążenie chorobą jest największe i implikuje poważne następstwa społeczno- ekonomiczne, których oceny dotąd nie przeprowadzono w Polsce.

Aktualny raport obejmuje trzy główne części: medyczną, psychologiczną i ekonomiczną, w których przekrojowo podjęto problematykę związaną z SR-CHE z perspektywy lekarza, pacjenta oraz systemu opieki zdrowotnej i gospodarki. W części medycznej zaprezentowano opis problemu zdrowotnego z uwzględnieniem epidemiologii, grup ryzyka, patogenezy, diagnostyki oraz dostępnego leczenia, zwłaszcza w polskiej praktyce klinicznej. Część psychologiczna obejmuje opis wpływu choroby na funkcjonowanie fizyczne i emocjonalne, ze szczególnym uwzględnieniem jakości życia chorych z SR-CHE. Natomiast w ostatniej części – ekonomicznej zestawiono wyniki przeglądu celowanego literatury służącego weryfikacji dostępnych dowodów naukowych odnoszących się do ekonomicznych konsekwencji przewlekłego, ciężkiego wyprysku rąk z różnych perspektyw. Uzupełnieniem przekrojowego spojrzenia na analizowaną jednostkę chorobową są wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ekspertów klinicznych z dziedziny dermatologii oraz pacjentów z ciężkim przewlekłym i opornym na leczenie wypryskiem rąk w Polsce.

Z przyjemnością przedstawiamy pełną wersję raportu, którą mogą Państwo pobrać tutaj:

CHOROBA JAK NA DŁONI: POBIERZ PEŁEN RAPORT

PODSUMOWANIE RAPORTU:

POBIERZ PODSUMOWANIE

RAPORT W MEDIACH

8 marca 2018 na Health Challenges Congress (HCC), Instytut Arcana miał przyjemność aktywnie uczestniczyć w sesji „Wpływ stanu zdrowia społeczeństwa na gospodarkę”. Sesja ta odbyła się w ramach jednej z największych w Polsce konferencji skupiającej specjalistów reprezentujących kilkanaście dyscyplin medycznych,  przedstawicieli świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów. Podczas konferencji przedstawiliśmy prezentację dotyczącą kosztów pośrednich w ochronie zdrowia, w oparciu o wyniki raportu. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawioną tematyką:





Przewlekły wyprysk rąk: choroba jak na dłoni. Konsekwencje dla pacjenta, społeczeństwa i ochrony zdrowia. Raport 2018